W Światowy Dzień Uchodźcy odbył się pełen atrakcji dzień otwarty w Centrach Wsparcia i Integracji „Krok do pracy” w Katowicach i Poznaniu

Światowy Dzień Uchodźcy to międzynarodowy dzień, w którym jeszcze głośniej mówimy o ludziach, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów – o ich odwadze i sile. Zespół Fundacji Innowacja i Wiedza oraz International Rescue Committee mogły ten dzień spędzić tak, jak spędzają większość czasu – wśród osób, którym pomagają znaleźć wsparcie i zatrudnienie, czyli wraz z osobami z Ukrainy, które mieszkają w Poznaniu i Katowicach. Podczas Dnia Otwartego w Centrach Wsparcia i Integracji “Krok do Pracy” w tych dwóch miastach spotkali się tam partnerzy, uczestnicy warsztatów, ale także nowe osoby, które dopiero poznają centra – zarówno z Ukrainy, jak i Polacy. Wspólnie uczestniczyliśmy w warsztatach, uczyliśmy się, poznawaliśmy nasze miasta, rozmawialiśmy, dzieliliśmy się historiami i próbowaliśmy ukraińskich potraw.

Centra “Krok do pracy” to miejsca, gdzie osoby z Ukrainy otrzymują wsparcie, aby podnieść swoje kompetencje, zdobyć potrzebne kwalifikacje zawodowe i mieć większe szanse na znalezienie stabilnego i odpowiadającego ich potrzebom zatrudnienia w Polsce.

– Pracujemy w Poznaniu od marca tego roku i widzimy, że usługi, które świadczymy, są potrzebne. Zorganizowaliśmy wiele wydarzeń, spotkań i warsztatów. Cieszymy się, że możemy być częścią poznańskiej społeczności – mówi Katarzyna Pospieszna, managerka Centrum Wsparcia i Integracji w Poznaniu. – Chcieliśmy spędzić Światowy Dzień Uchodźcy w sposób wyjątkowy, aby celebrować siłę i wytrwałość osób z Ukrainy i wzmacniać poczucie przynależności do lokalnej społeczności. Dlatego otworzyliśmy nasze drzwi dla każdego, kto chce nas odwiedzić – dodaje. 

Centrum oferuje różnorodne usługi, jak m.in.: lekcje języka polskiego, szkolenia, porady prawne, doradztwo zawodowe i wiele innych. Wszystko to, aby pomóc ludziom, którzy zostali zmuszeni do opuszczenia swoich domów z powodu wojny, odbudować swoje życie.

– Uczestniczyłam w warsztatach międzykulturowych i w szkoleniu z zakresu finansów. Wzięłam udział w warsztatach umiejętności psychospołecznych i pisania CV. Chodziłam na wszystkie szkolenia, jakie widziałam. A najlepsze jest to, że mogę tutaj ćwiczyć mój język polski. Nagrywałam sobie te spotkania, wracałam do domu i słuchałam ich z moją córką. Poznałam też kobiety, które chodziły na te same warsztaty co ja. Stworzyłyśmy grupę na Telegramie, żeby zostać w kontakcie. Wysyłamy sobie różne kursy i możliwości, które znajdziemy – opowiada Lubov Dwornik, która bierze udział w programie w Katowicach.

Do tej pory w programie „Krok do pracy” w Poznaniu i Katowicach wzięły udział 479 osoby.

wtk.pl – Gość wieczoru WTK Światowy Dzień Uchodźcy

Skip to content